گزارشی از مدرسه های دولتی فنلاند ، به عنوان برگزیده ترین مدرسه های جهان

( ساعت های درسی کوتاه تر ، تعطیلات طولانی مدت و احترام نسبت به معلمان راز موفقیت بهترین مدارس جهان است )

                زوژوهرکا ، دانش آموز سیزده ساله ، کفشهای خود را در کنار انبوهی از کفش های بچه های دیگر گذاشته و با جوراب ساقه کوتاه خود به کلاس انگلیسی وارد می شود . از پای در آوردن کفشها دم در کلاس ، یکی از آداب مدرسه اریبیای هلسینکی است و همین نشانه ، دال بر این است که مدارس دولتی فنلاند بهترین مدارس دنیا هستند .

      بر اساس آخرین بررسی سازمان همکاریهای اقتصادی ( OECD )، فنلاند ، بیش از هر کشور دیگری در جهان ، دارای افراد تحصیل کرده است و دانش آموزان پانزده ساله آن مسائل ریاضی را بهتر از دانش آموزان سایر کشورها ، حل می کنند .

      زوژو و همکلاسیهایش فاقد رتبه تحصیلی اند ، ساعتهای کمتری را در مدرسه سپری می کنند ، غذای گرم رایگان صرف می کنند و اوقات بسیاری را در مدرسه صرف موسیقی ، هنر و ورزش می کنند .

تعطیلات تابستانی دانش آموزان فنلاندی ده هفته است . در این کشور شصت درصد مردم دارای تحصیلات دانشگاهی اند و کودکانش از بهترین نظام آموزشی جهان بهره مندند .

      بررسی ها نشان داده است که آموزش و پرورش آمریکا ، انگلستان و سایر کشورهای اروپایی و یا حتی چین و ژاپن که دارای نظام های آموزشی برترند ، به پای آموزش و پرورش فنلاند نمی رسد .

      (( ریتا سورین کان گاس )) معلم انگلیسی مدرسه اریبیا می گوید : (( از نظر ما مدرسه جایی است که همه باید در آن با هم برابر باشند و مدرسه مانند خانه است ، نه جایی سرد و بی روح که در آن محدودیت و ممنوعیت رواج دارد . در تمامی کشورهای اسکاندیناوی ، کودکان و بزرگسالان پیش از ورود به خانه ، کفشهای خود را از پای در می آورند . بنابراین ما هم برای آن که مدرسه را مانند خانه کنیم ، در مدرسه کفش هایمان را از پای در می آوریم . البته معلمان مجازند که در کلاس ، کفشهای مخصوص اتاق به پا کنند . ))

      در کلاس انگیسی زوژو ، مانند بسیاری دیگر از مجتمع های ابتدایی و متوسطه فنلاند ، کتاب های درسی عملاً زائد و بی مصرف است .

     سورین کان گاس در این باره می گوید : (( من از دانش آموزانم می خواهم مقاله های مصور تهیه کنند . تکلیف امروز آنها این است که درباره حیوان خانگی مورد علاقه خود مقاله بنویسند . به نظر من  ، بهتر است همیشه موضوع ها و مسائلی که دانش آموزان به طور روزمره با آنها سرو کار دارند  ،  در کلاس درس مطرح شود . ))

      ویکتورساند یکی از دانش آموزان این کلاس از علاقمندان هری پاتر است و کتاب ششصد صفحه ای          (( شاهزاده دورگه )) را به انگلیسی می خواند . او می گوید این کتاب هنوز به زبان فنلاندی برگردانده نشده است . دانش آموز دیگری ، مشغول خواندن کتاب راهنمای قطوری به زبان انگلیسی است

/ 2 نظر / 230 بازدید
زهرا اقاجانی(کاسپین)

با سلام خیلی جالب بود کاش مدارس ما هم با نشاط تر و شادتر می شد با تشکر دبیر مطالعات اجتماعی از رشت

زهرا اقاجانی(کاسپین)

با سلام خیلی جالب بود کاش مدارس ما هم با نشاط تر و شادتر می شد با تشکر دبیر مطالعات اجتماعی از رشت