تاج محل

در حدود 300 سال پیش ، در هندوستان ، امپراتوری بنام شاه جهان می زیسته است ، همسر مورد علاقه اش بسیار زیبا و باهوش بود که او را بی اندازه دوست داشت و او را بعنوان مشاور و ندیمه همیشگی خویش انتخاب کرده بود . عنوان این قصر : ممتاز محل ، بنام تاج محل نیز نامیده می شد که معنی آن « افتخار کاخ سلطنتی » می باشد .
در سال 1630 همسر مورد علاقه امپراتور درگذشت . او از این بابت چنان افسرده گشت که به فکر رها کردن تاج و تخت افتاد و بر آن شد که بیادگار و بپاس عشق و علاقه به همسرش ، مقبره ای بسیار زیبا بنا کند ، بنایی که تا بحال کسی به آن عظمت ندیده باشد .
بدین منظور او بهترین و مشهورترین هنرمندان و معماران را از کشورهای هند ، ترکیه ، عربستان و ایران فرا خوانده و بالاخره طرح بنا تکمیل شد . متجاوز از 20000 نفر در مدت 18 سال مشغول بکار بودند تا اینکه تاج محل که یکی از زیباترین بناهای دنیاست ، ساخته شد .
این بنا بر روی سکویی از مرمر به بلندی 7/6 متر و مساحت 29 متر مربع بنا شده و برجها با مناره هایی در چهار گوشه ساختمان قرار گرفته است . بلندترین ارتفاع و خود تاج محل یا گنبد اصلی 61 متر از سطح زمین ارتفاع دارد . آن یک ساختمان 8 گوشه است که از مرمر سفید ساخته و با 12 نوع مختلف از سنگهای گرانقیمت به نقش گل منبت کاری شده و کتیبه هایی از قرآن مجید با مرغوبترین نوع مرمر سیاه ، بر آن حجاری شده است « امپراتور مسلمان بود » . مواد و مصالح لازم برای ساخت این بنا از کشورهای مختلفی نظیر عربستان ، مصر ، تبت و دیگر قسمتهای هندوستان ، آورده شده است .
امپراتور طرح ساختن مقبره باشکوهی از مرمر سیاه را نیز برای خودش در آن طرف رودخانه ریخت بطوریکه با پلی از نقره به آرامگاه همسرش متصل شود ولی پیش از اتمام ساختمان این بنا ، پسرش او را در کاخ خود زندانی کرد و تا پایان عمر از آن طرف رودخانه با حسرت به مقبره همسرش می نگریست .

منبع به من بگو چرا

/ 0 نظر / 56 بازدید