وبلاگ دبیر علوم اجتماعی
این وبلاگ متعلق به دبیر علوم اجتماعی منطقه یازده تهران می باشد 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان

 
از قرن نوزدهم مطالعات زیادی در بررسی ارتباط میان تغییرات ارتفاع سطح آبها، بررسی نیروی گرانش محلی و انتشار گاز رادون برای پیش بینی زلزله انجام شده است اما متاسفانه تاکنون شناخت بشر برای پردازش و ارائه مدلهایی که بتوانند علائم مفیدی را برای انجام پیش بینی دقیق و موثر زمان، محل وقوع و شدت یک زلزله نشان دهند کافی نبوده است.
 
ادعاهای دروغین در کشور در زمینه پیش بینی زلزله

دکتر مهدی زارع یکشنبه در حاشیه نشست سالروز زمین لرزه بم با اشاره برخی ادعاها در زمینه پیش‌بینی زلزله افزود: در حال حاضر در کشور تعداد مدعیانی که ادعا می‌کنند که قادر پیش‌بینی زلزله هستند در حال افزایش هستند.

وی با اشاره به انتشار خبری مبنی بر پیشگویی زلزله و اخذ تاییدیه لازم از سوی این پژوهشگاه اظهار داشت: چندی پیش فردی مدعی شده است که قادر به پیشگویی زلزله است و تاییدیه‌های لازم آن را نیز از پژوهشگاه زلزله اخذ کرده ولی این پژوهشگاه با تکذیب این ادعا اعلام می‌ کند که این پژوهشگاه هیچگونه تاییدیه‌ای در خصوص ادعاها در این زمینه ارائه نمی‌دهد.

معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله با تاکید بر اینکه ثبت اختراعات از طریق سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی انجام می‌شود، یادآور شد: پژوهشگاه با سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی همکاری دارد اما تاییدیه ای برای امکان پیشگویی زلزله به هیچ نهاد و یا هیچ مرکز تحقیقاتی ارائه نمی شود.

پیش بینی با گاز رادون
 
به گزارش مهر، هر چند پیش بینی دقیق زلزله هم اکنون امکانپذیر نیست اما تحقیقات در این زمینه در دنیا ادامه دارد.

رادون یک گاز نجیب است که با دیگر عناصر و ترکیبات شیمیایی ترکیب نمی شود. بخش اعظم این گاز در داخل سنگهای زمین باقی می ماند. در صورت بروز حرکات ناگهانی سنگها (برای مثال در مدت و یا بلافاصله قبل از بروز یک زلزله) این گاز از عمق زمین خارج شده و به سطح می رسد. به این ترتیب با اندازه گیری میزان تجمع این گاز در یک منطقه خاص از چند ساعت قبل امکان پیش بینی یک زلزله وجود دارد.
 
"زلزله هایچنگ" در منطقه "لائوینگ" چین که چهارم فوریه 1975 رخ داد از نظر تاریخی اولین و تنها زمین لرزه پیش بینی شده است، اما در این مورد علائم انتشار گاز رادون آنچنان شدید و منظم بود که جای هیچ تردیدی را برای وقوع یک زلزله باقی نمی گذاشت.
 
در حقیقت امروزه از طریق بررسیهای غیرمستقیم گاز رادون 222 که از پوسته زمین ساطع می شود امکان پیش بینی زلزله و ارائه هشدارهای لازم از 6 تا 24 ساعت قبل از زمین لرزه وجود دارد. دقت این پیش بینی زمین لرزه می تواند تا شعاع  120 کیلومتر با شدت 8/1 تا 3 مگنتید تا 75 درصد و برای حوادث با شدت بالای 3 مگنتید تا 80 درصد باشد.
 
یکی از موارد چالش برانگیز پیش بینی زلزله با استفاده از انتشار گاز رادون در مورد زلزله 6 آوریل 2009 آکوئیلا در ایتالیا رخ داد.
 
این زلزله شناس افزود: "این چیزی که می گویند در فلان تاریخ در چند ماه یا چند سال دیگر یک زلزله رخ می دهد، تقریبا غیرممکن است. چیزی که امروز علم بشر می تواند انجام دهد ارزیابی خطرات زمین لرزه است. بنابراین نمی توان گفت که در روز X در ساعت Y در منطقه Z یک زمین لرزه با شدت کم یا زیاد رخ می دهد. در واقع این کاری نیست که ما قادر باشیم انجام دهیم."
 

[ ۱۳٩۱/٦/۱ ] [ ٦:٠۳ ‎ب.ظ ] [ پرتو حبیبی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

طراح سایت دبیر علوم اجتماعی تهران م 11:
موضوعات وب
 
امکانات وب
p style="text-align: center;">استخاره با قرآن
استخاره با قرآن