وبلاگ دبیر علوم اجتماعی
این وبلاگ متعلق به دبیر علوم اجتماعی منطقه یازده تهران می باشد 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
[ ۱۳٩۳/٢/٢٩ ] [ ٦:۳٩ ‎ب.ظ ] [ پرتو حبیبی ]
[ ۱۳٩۳/٢/٢٧ ] [ ٤:۱۳ ‎ب.ظ ] [ پرتو حبیبی ]

چکیده

در بررسی حاضر اثر کشش ماه و خورشید در تحریک زمین لرزه های دستگاهی ایران در بازه زمانی 1900-2007میلادی مورد بررسی قرار گرفته است. برای این منظور زمان وقوع زلزله های مورد بررسی از میلادی به قمری تبدیل شده و فراوانی زلزله ها در روزهای قمری، فصول مختلف سال و در طول شبانه روز بررسی شده است. همچنین ساعت وقوع زلزله با ساعت حداکثر کشش ماه و خورشید در سه مولفة شرقی-غربی، شمالی-جنوبی و مولفة قائم مقایسه شده است. نتایج این بررسی نشان میدهد که ساعت وقوع زمین لرزه ها در ایران تصادفی نبوده و کاملاً تابع کشش ماه و خورشید می باشد. مثلاً بیشترین تعداد زمین لرزه ها در فصل بهار و در اوایل و اواخر ماه قمری اتفاق افتاده است. همچنین زمان اوج  زلزله در بهار وپاییز (اعتدالین) بعد از ظهر(16 و17)است در حالی که در تابستان و زمستان ( انقلابین) شب هنگام (21 و19) می باشد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢٦ ] [ ٧:٠٦ ‎ب.ظ ] [ پرتو حبیبی ]

" من کجا هستم ؟" یکی از سئوالات کلیدی در طول تجربه بشری بوده است . در یونان و چین قدیم تلاش ها بر آن بود که سیستمی شبکه ای (grid system) ساخته شود که قادر به پاسخ دادن به این سئوال باشد . جغرافیدان یونان باستان بطلمیوس سیستمی شبکه ای را بنیاد نهاد که مختصات مکان ها را در جهان شناخته شده آن روز در کتاب جغرافیای خود لیست می کرد.بعد ها این سیستم تکمیل شده و گسترش یافت . این سیستم با استفاده از سمبل درجه نوشته می شود.

" من کجا هستم ؟" یکی از سئوالات کلیدی در طول تجربه بشری بوده است . در یونان و چین قدیم تلاش ها بر آن بود که سیستمی شبکه ای (grid system) ساخته شود که قادر به پاسخ دادن به این سئوال باشد . جغرافیدان یونان باستان بطلمیوس سیستمی شبکه ای را بنیاد نهاد که مختصات مکان ها را در جهان شناخته شده آن روز در کتاب جغرافیای خود لیست می کرد.بعد ها این سیستم تکمیل شده و گسترش یافت . این سیستم با استفاده از سمبل درجه نوشته می شود.

عرض جغرافیایی....

زمانیکه به یک نقشه نگاه می کنیم ، عرض های جغرافیایی همچون خطوط افقی کشیده شده اند. خطوط عرضی در واقه خطوط موازی هستند که دارای فاصله یکسان باهم می باشند. هر درجه از عرض جغرافیایی تفریبا 111 کیلو متر است . برای بخاطر آوردن عرض جغرافیایی تصور کنید که آنها همانند پله های یک نردبان هستند.درجات عرض جغرافیایی از 0 تا 90 درجه شمال و جنوبی کشیده شده اند. درجه 0 درست روی خط استوا است ، استوا خطی فرضی استکه سیاره ما را به دو نیمکره شمالی و جنوبی تقسیم می نماید. 90 درجه شمالی در قطب شمال و 90 درجه جنوبی منطبق بر قطب جنوب است .

طول جغرافیایی....

خطوط عمودی طول جغرافیایی نصف النهار نیز نامیده می شوند. آنها در قطب ها به هم می پیوندند و هر چه به استوا نزدیکتر می شوند پهن تر میشوند . فاصله طول های جغرافیایی از هم در روی خط  استوا  در حدود 111کیلو متر میباشد. 0 درجه طول جغرافییایی در گرینویچ انگلستان قرار دارد . 180 درجه شرقی و 180 درجه غربی جای است که خط بین المللی روز نامیده شده و در اقیانوس آرام واقع است. گرینویچ ، محل رصد خانه سلطنتی بریتانیا ، در سال 1884 توسط کنفرانس بین المللی جغرافیایی بعنوان مکان نصف النهار مبدا تعیین گردید.

عرض و طول جغرافیایی چگونه با هم تعامل دارند ؟ ....

برای تعیین محل دقیق یک مکان ، طول و عرض جغرافیایی به دقیقه و ثانیه تعیین می گردد. هر درجه 60 دقیقه و هر دقیقه به 60 ثانیه تقسیم می گردد. ثانیه ها می توانند برای دقیق تر شدن مکان ها به دهم ثانیه ، صدم و حتی هزارم ثانیه تقسیم گردند . برای مثال وقتی می گوییم شهر ارومیه در  37 درجه و 34 دقیقه شمالی و 44 درجه و 58 دقیقه شرقی واقع شده است یعنی این شهر با مختصات فوق در نیمکره شمالی و شرقی واقع گردیده است . با توضیحات بالا می توانید بگویید این شهر چند کیلومتر با خط استوا و چند کیلو متر با نصف النهار مبدا فاصله دارد ؟

[ ۱۳٩۳/٢/٢٢ ] [ ۸:۱۱ ‎ب.ظ ] [ پرتو حبیبی ]

فرق انقلاب با کودتا

 

 

فرق انقلاب با کودتا این است که انقلاب ماهیت مردمی دارد ولی کودتا چنین نیست در دومی ، یک اقلیت مسلح و مجهز به نیرو ، در مقابل اقلیت دیگری که حاکم بر اکثریت جامعه است ، قیام میکنند و وضع‏ موجود را در هم میریزد و خود جای گروه قبلی قرار میگیرد و این استقرار ارتباطی به صالح یا ناصالح بودن کودتاگران ندارد آنچه که اهمیت دارد اینست که در کودتا اکثریت مردم از حساب خارج هستند و در فعل و انفعالات نقشی ندارند.

ما ایرانیها در دوره عمر خودمان ، کودتاهای زیادی‏ دیده ایم اگر چه دست اندرکاران آنها ، نام انقلاب روی عمل خود گذاشته‏ اند در 1952 میلادی در مصر ، چند افسر که رأس آنها ژنرال نجیب و جمال‏ عبدالناصر قرار داشتند علیه حکومت موجود کودتا کردند اما در جریان این‏ کودتا که به انقلاب مشهور شد ، مردم مصر ، بپانخاستند و این بود که با رفتن آن افسران ، کان لم یکن شیئا مذکورا ، گوئی هیچ چیز وجود نداشته‏است در ایران خودمان ، در سال 1299 سید ضیاء و رضاخان کودتا کردند.

اما در این مورد هم مردم از حساب خارج بودند در تاریخ معاصر در چند قرن اخیر ، غیر از معدودی از تحولات عمیق اجتماعی نظیر انقلاب کبیر فرانسه ، انقلاب‏ اکتبر و چیزی که بشود نام انقلاب بر آن گذاشت واقع نشده است تازه حتی‏ در انقلاب روسیه و یا در انقلاب چین ، ارتشی قوی و منظم در کنار مردم‏ وجود داشت در میان این کودتاها و شبه انقلابها ، انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب به‏تمام معنی واقعی است که در واقع اگر قرار باشد نظیری برای آن پیدا کنیم‏ ، شاید بتوانیم انقلاب صدر اسلام را مثال بزنیم ماهیت انقلابی این انقلاب‏ ، از بسیاری از انقلابهای اصیل در تاریخ ، اصیلتر است در این انقلاب ، توده مردم یک سرزمین ، اکثریت افراد یک ملت ، از زن و مرد و پیر و جوان ، با دست خالی ، اما با روحیه ای انقلابی علیه یک رژیم قدرتمند قیام کردند و به پیروزی رسیدند.

در نقطه مقابل انقلاب ، اصلاح قرار داد معمولا تغییراتی که در یک جامعه روی میدهد ، اگر بنیادی نباشد ، یعنی جامعه را از نظر بنیاد و ساختمان اصلی و نظامات حاکم ، دگرگون نسازد ، بلکه تنها تغییراتی در جهت بهبود اوضاع بوجود آورد اصلاح مینامند انقلاب و اصلاح تنها در مورد اجتماع صادق نیستند بلکه درباره افراد نیز صدق میکنند گاهی دیده می‏شود که وضع سلوک اخلاقی و رفتار اجتماعی یک فرد نسبت به گذشته بهتر می‏شود و اما گاهی نیز ، اساسا دگرگونی روحی در افراد پیدا می‏شود ، آنچنانکه گوئی این آدم امروز همان فرد سابق نیست توبه در اصطلاح بمعنی ایجاد یک انقلاب روحی و یک دگرگونی بنیادی در طرز عمل و سلوک و رفتار است.

منبع:پیرامون انقلاب اسلامی نویسنده:شهیدمطهری

[ ۱۳٩۳/٢/٢۱ ] [ ۸:٠٦ ‎ب.ظ ] [ پرتو حبیبی ]

خط میخی


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢۱ ] [ ٤:۳٢ ‎ب.ظ ] [ پرتو حبیبی ]
برای آموزش سوم  راهنمایی

     ساخت کره جغرافیایی

v     تهیه کروکی

v     ساعت آفتابی

v     فشار سنج

v     گردآب

v     باد نما و باد سنج

v     قطب نمای ساده

v     نمودار تصویر و چارت

v     مقیاس بفورت(باد

v     انواع نمودار های جغرافیایی

v     ماکت سه بعدی یک ناهمواری در گذشته و حال

v     ماکت نمایش انواع اصطلاحات بر روی زمین( دلتا ، پیچان رود ، دامنه ، قله ، یخچال ، تپه ، دره ، دشت ،آبشار ....)

v     ماکت انواع تپه های ماسه ای

v     ماکت انواع چین

v     ماکت انواع گسل

v     ماکت انواع آتشفشان و برش آن

v     ماکت نمایش صفحات تکتونیکی

v     ماکت ریفت میان اقیانوسی

v     سیسموگراف ساده

v     ماکت چرخه آب

v     ماکت نیروگاه برق آبی

v     ماکت اندازه گیری دبی آب رود

v     ماکت مسیل

v     ماکت نمایش انواع شخم مناسب و نامناسب

v     ماکت انواع دره ها

v     ماکت جزر ومد

v     ماکت نمایش جریان های اقیانوسی

v     ماکت سیر تکوین امواج

v     ماکت ناهمواری های زیر دریا

v     ماکت تاثیر انواع هوا در زندگی انسان

v     ماکت نمایش زاویه تابش نور خورشید در مناطق مختلف

v     ماکت نمایش آلاینده های هوا

v     تهیه آلبوم عکس های جغرافیایی با موضوعات طبیعی و انسانی

v     ماکت سیر تحول مسکن انسان

v     ماکت نمایش انواع مهاجرت

v     ماکت انواع مسکن به لحاظ مصالح

v     ماکت مکانیابی سکونتگاههای انسان

v     ابنیه مشهور ایران : سی و سه پل ، ارگ بم ، مقبره قابوس ، حرم امام رضا (ع)، برج میلاد ، برج آزادی ، شمس العماره و.....

v     مدل منظومه شمسی

v     مدل خورشید و کهکشان ها

v     ماکت جهت یابی

v     ساخت انواع قطب نمای ساده

v     مدل نمایش مدارات و نصف النهارات

v     ماکت نمایش شب و روز

v     ماکت نمایش چرخش زمین به دور خورشید

v     ماکت تفاوت میزان در یافت نور خورشید در مدارات مختلف

v     ماکت تفاوت شرایط آب و هوایی در دو نیمکره

سال دوم راهنمایی:

 

Ø      ماکت انواع پوشش گیاهی آسیا ، اروپا ، افریقا ، استرالیا و آمریکا

Ø      ماکت سه بعدی جغرافیای طبیعی مانند دلتا ، آتشفشان، مجمع الجزایر ، شبه جزیره ، رود خانه ، جلگه ، فلات ، کوه،در یاچه ، دره ، انواع پوشش گیاهی

Ø      ابنیه مشهور جهان مانند مکه ،بیت المقدس ، تاج محل ، دیوار چین ، اهرام ثلاثه ، بیگ بن ، مقر سازمان ملل

Ø      مولاژ انواع جانوران و تعیین محل زیست آنان

Ø      ماکت نقشه قاره ها بر مبنای محصولات کشاوزری و صنعتی

Ø      مقایسه ناهمورای های پیر و جوان

Ø      ماکت مقایسه کشاورزی مدرن ومکانیزه با سنتی

Ø      ماکت کشتی صلح سبز

Ø      چرخه غذایی قطب جنوب

مدل های اول راهنمایی

مدل های سه بعدی:

میز شن

لایه بندی خاک

ماکت های زندگی شهری ، روستایی، عشایری

ماکت های زنذگی انسانی بر اساس طبقه بندی اقلیمی

ماکت های فرایند تولیدات صنعتی

ماکت سازه های عمرانی      ( سد)

ماکت احداث تونل در مناطق کوهستانی

ماکت جاده های کوهستانی

ماکت توپوگرافی ایران در نواحی سه گانه

-ماکت مشاغل :کشاورزی ،صنعت،خدمات،دامپروری ، ماهیگیری،...

ماکت طبقه بندی پوشش گیاهی بر اساس ارتفاع

ماکت انواع مزارع کشاورزی

ماکت انواع صنایع دستی

ماکت انواع کارخانجات

ماکت اسکله تخلیه بار

[ ۱۳٩۳/٢/۳ ] [ ۱۱:٢٧ ‎ب.ظ ] [ پرتو حبیبی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

طراح سایت دبیر علوم اجتماعی تهران م 11:
موضوعات وب
 
امکانات وب
p style="text-align: center;">استخاره با قرآن
استخاره با قرآن