وبلاگ دبیر علوم اجتماعی
این وبلاگ متعلق به دبیر علوم اجتماعی منطقه یازده تهران می باشد 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان

شهرستان آمل یکی دیگر از زیباترین مناطق استان مازندران است که در مرکز این استان واقع شده است و از چشم اندازهای بسیار زیبای طبیعی جنگلی و ساحلی برخوردار است. تاریخ آمل با افسانه‌ها پیوند خورده است اما مدارک موجود درباره تاریخ آن، وجود شهر در دوره ساسانیان را مسجل می‌سازد. بعد از اسلام، آمل در دو سوی رودخانه هراز گسترش یافت و قصر حاکم در جزیره‌ای که وسط رودخانه قرار داشت، بنا شد. مهم‌ترین صنایع دستی شهرستان آمل را پارچه پشمی، نمدمالی، صنعت حصیربافی و کلاه نمدی‌تشکیل می‌دهد. 


بافت انواع پارچه‌های پشمی که به اصطلاح محلی به نام چوخا، باشلق، شله (مچ پیچ) نامیده می‌شوند، در منطقه‌ی آمل از جمله صنایع دستی مهم و معروف به شمار می‌آیند. مواداولیه این پارچه‌ها پشم گوسفند است‌که ریسیده شده و روی کارگاه‌های دستی به نام (کپورچال) به‌پارچه تبدیل می‌شود.
نمدمالی نیز از دیگر صنایع دستی این منطقه به شمار می‌آید. نمد که از فشرده شدن پشم محلوج به‌دست می‌آید از دیر زمان در ایران متداول بوده است. نمد برای پوشش کف اطاق خانواده های‌متوسط، تهیه انواع لباس، تهیه‌کلاه، تهیه روپوش نمدی که افراد را از باران و سرما محافظت می‌کند و هم‌چنین برای‌محافظت‌چهارپایان باربردر مقابل‌سرما استفاده می‌شود.
کلاه‌نمدی پرتولیدترین محصول این صنعت است و کارگاه‌های زیادی مشغول تهیه کلاه نمدی برای دهقانان منطقه‌است. نمدمال‌ها کلاه‌هایی به شکل و فرم گوناگونی در هر ولایتی می سازند که مخصوص اهل همان ولایت باشد و از دیگر مناطق قابل تمیز و تشخیص باشد. 
حصیربافی نیز از دیگر صنایع رایج در منطقه آمل است که انواع آن‌را از نی‌های نازک و کلفت که در باتلاق‌ها می‌روید؛ می بافند در گذشته مصرف حصیر و بوریا برای پوشانیدن سقف منازل، قبل از کاه‌گل‌کردن‌بودوهم‌چنین در مناطق مرطوب برای پوشش کف اطاق‌ها و زیرفرش‌ها مصرف می‌شد. یک نوع حصیر مسجدی هم بافته می‌شود که برای پوشش کف مساجد به کار می‌رود حصیرهای مسجدی از نی شکسته تهیه می‌شود ولی حصیرهای مازندرانی و رشتی از علفی به نام بوریا و صوف بافته می‌شود.در کارگاه‌های حصیربافی اغلب بادبزن، جارو، سبد و غیره هم بافته می‌شود نوع دیگر حصیر برای پرده مصرف می‌شود که از نی های نازک و کلفت است. صنایع دستی یکی از مهم ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان آمل را تشکیل می‌دهند. آبشار شاهاندشت، آبشار تیمره، آبشار پرومد، آب گرم رینه، آب معدنی استراباکو، آب معدنی آمولو، چشمه آبگرم آب آهن یا آب فرنگی، چشمه آبگرم آب اسک، دریاچه ساهون، دریاچه سدلار، غار سیاه پور، امام زاده ابراهیم، امام‌زاده‌عبدالله، بازارقدیمی، بقعه‌میر‌حیدر،پل دوازده پله، حمام اشرف، قلعه شاهاندشت و مشهد میر بزرگ از جمله مکان‌های دیدنی و تاریخی شهرستان آمل به شمار می‌آید.

مکان های دیدنی و تاریخی


آبشار شاهاندشت : جوار قلعه ملک بهمن لاریجان
آبشار تیمره : وانای آمل
آبشار پرومد : شمس آباد لاریجان 
آب گرم رینه : روستای رینه لاریجان
آب معدنی استراباکو : جاده لاریجان درمحلی بنام قلابن
آب معدنی آمولو : مجاور رودخانه هراز
چشمه آب معدنی آب آهن یا آب فرنگی : بالای روستای آب اسک لاریجان
چشمه آبگرم آب اسک : روستای آب اسک بخش لاریجان
دریاچه ساهون : آمل نزدیک روستای نوا
دریاچه سد لار : ارتفاعات باختر پلور از جاده هراز
غار سیاه پور : روستای شاهاندشت لاریجان
امام زاده ابراهیم : آمل
امام زاده عبدالله : 12 کیلومتری جنوب باختری آمل
بازار قدیمی : آمل
بقعه میر حیدر : آمل
پل دوازده پله : بر روی رودخانه هراز در وسط شهر آمل
حمام اشرف : نیاکی محل آمل
قلعه شاهاندشت : روستای شاهاندشت لاریجان
مشهد میر بزرگ ( مرعشی ) : آمل 

[ ۱۳٩٢/٤/٩ ] [ ٤:٥٥ ‎ب.ظ ] [ پرتو حبیبی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

طراح سایت دبیر علوم اجتماعی تهران م 11:
موضوعات وب
 
امکانات وب
p style="text-align: center;">استخاره با قرآن
استخاره با قرآن